Skuteczna sprzedaż nieruchomości na 100 portalach!

Okna i basen zabieramy ze sobą:) Po co Ci protokół zdawczo-odbiorczy?

Ech, te stare, dobre filmy. Dziś przypomnę kolejny, który świetnie sprawdza się jako film instruktażowy na rynku nieruchomości. Chodzi o Przeprowadzkę (Moving), obraz, który powstał w 1988 roku. Nasz główny bohater, w tej roli doskonały Richard Pryor, przeprowadza się na drugi koniec USA, gdzie wybiera wymarzony dom. W trakcie prezentacji sprzedający żartują sobie obficie, że “parę rzeczy” zabierają ze sobą.Przekazanie nieruchomości, to sprawa niby prosta, ale jak to czasem bywa z tymi oczywistymi rzeczami - można tutaj łatwo popełnić kilka błędów. Po to właśnie, aby uniknąć stresów należy myśleć o przekazaniu nieruchomości już na etapie zawierania umowy przedwstępnej. Do umowy należy wpisać jak najwięcej ustaleń dotyczących m.in. rzeczy, które są zawarte w cenie. Nie ma tutaj specjalnych nakazów/wytycznych itd. Wpisujcie po prostu to co uważacie za ważne. Unika się wtedy wszelkich nieporozumień.

Poniżej podaję Wam na tacy rowiązanie najczęściej stosowane i właściwe pod względem formalnym związane z przekazywaniem nieruchomości. Formularz o nazwie protokół zdawczo-odbiorczy wraz z instrukcją obsługi. Do pobrania tutaj.

To co widzicie powyżej, to skan dokumentu, który jest obowiązkową pozycją podczas każdej transakcji. Dotyczy to zarówno transakcji sprzedaży, jak i wynajmu. Na co zwrócić uwagę?

1. Tożsamość

Przede wszystkim należy przypilnować tego kto jest stroną protokołu. Musi to być osoba będącą jednocześnie stroną transakcji lub przez niego upoważniona pisemnie. Wskazać taką osobę można w trakcie aktu notarialnego, np. na wypadek nieobecności w określonym terminie. Pełnomocnictwo do podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego może być też wykonane na zwykłej kartce papieru. Dane trzeba spisywać z dowodu osobistego.

2. Liczniki

Stany liczników wody, gazu i prądu trzeba podać dokładnie takie jakie są widoczne na miernikach, bez zaokrągleń. Ważniejsze jest jednak, aby spisać również same numery liczników i sprawdzić, czy aby nie odczytujemy zużycia sąsiada, co może zdarzyć się w starych budynkach. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii można je opisać w uwagach lub na odwrocie protokołu wraz z rysunkiem poglądowym. Takiej sytuacji lepiej unikać już na etapie wystawiania oferty na rynek, ponieważ dla kupującego zły stan instalacji może być głównym powodem znacznej obniżki ceny lub nawet rezygnacji.

3. Protokoły spółdzielni/zarządców

Liczniki CO w nowych budynkach nie nastręczają trudności, bo na pierwszy rzut oka widać ile wynosi zużycie. Co zatem w przypadku starych podzielników ciepła z cieczą, która paruje? Czy tutaj też spisywać wskazania? Ja wychodzę z założenia, że tak. Należy spisać możliwie najwięcej informacji, żeby potem nie doszło do jakiejś małej wojny. W przypadku rozliczeń centralnego ogrzewania w niektórych spółdzielniach panuje zasada częściowego rozliczenia CO. Pracownik spółdzielni lub firma rozliczająca CO przychodzi wtedy, żeby spisać swój protokół. Podkreślam, że jest to protokół tej konkretnej instytucji, a nie Twój. My musimy podpisać na własny użytek dowód przekazania majątku, który należy zachować w dokumentacji razem z aktem notarialnym.

4. Sytuacje sporne

Protokół służy do spisywania również rozbieżności. Jeśli nie zgadzacie się w jakimś miejscu, to zamiast rozbudzać emocje lepiej spisać swoje zdanie w uwagach. Pan A uważa, że…Pan B uważa, że…W momencie pojawienia się wątpliwości warto mieć ze sobą świadka, który np. potwierdzi fakty wpisane do protokołu swoim podpisem.

5. Zdjęcia przed i po

Jeśli uważacie, że jest taka potrzeba, to możecie zrobić zdjęcia istotnych elementów przed spisaniem umowy i porównać je ze stanem w czasie spisywania protokołu zdawczo-odbiorczego.

6. Komplet kluczy

Przekazujemy komplet kluczy do lokalu, klatki schodowej, piwnicy, garażu, komórek, piloty do bram wjazdowych i garażowych itp., itd.. Informacje na ten temat wpisujemy w wolnym miejscu w uwagach, o tak: “Przekazano następujące klucze…”

Podsumowując

Na zbywcy ciąży obowiązek przekazania nieruchomości, który wynika z aktu notarialnego. Papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko, na dowód wykonanych czynności trzeba mieć potwierdzenie na piśmie. Każda ze stron otrzymuje jedną kopię dokumentu. Gdyby jedna ze stron odmówiła z jakichś przyczyn podpisania protokołu należy to napisać i poprosić świadka o potwierdzenie swoją parafką.

Pozdrawiam,


MariuszPS Ciekawostki.

Bohater Przeprowadzki Richard Pryor był aż siedmiokrotnie żonaty. Miał ośmioro dzieci.


Podobno wzorowało się na nim wielu czarnoskórych komików, m.in.: Edward Regan Murphy.


Bardzo udany duet stworzył z nim inny komik: Gene Wilder.


Został wybrany #1 w Comedy Central’s 100 Greatest Stand-Ups of All Time w 2004 roku.


Był zagorzałym przeciwnikiem okrucieństwa wobec zwierząt, cyrku i fast food’ów.


Więcej informacji na Filmweb.pl lub np. tutaj na IMDb

If you liked this article you can add me to Twitter